Badania wydolnościowe dla sportowców

badania wydolnościowe

Każdemu sportowcowi zależy na tym, by osiągać jak najlepsze rezultaty podczas zawodów. Odpowiednie ćwiczenia, zbilansowana dieta, czy posiadanie wiedzy z zakresu anatomii na pewno pomaga podczas trenowania dowolnej dyscypliny sportowej. Jednak zawodowcy potrzebują większej wiedzy odnośnie swojej wydolności, koordynacji ruchowej, czy pracy serca.

Specjalistyczne badania dla sportsmenów

 badania wydolnościoweDlatego też niezbędna jest im specjalistyczna diagnostyka, szczególnie przed ważnymi zawodami. W wielu ośrodkach zajmujących się medycyną sportową można wykonać specjalistyczne badania wydolnościowe. Są one szczególnie zalecane tym osobom, które startują w zawodach gdzie liczy się siła, wytrzymałości, czy też odporność na ekstremalne temperatury. Biegacze, triatloniści, kolarze, czy himalaiści na pewno powinni skorzystać z takiej opcji. Sportowcy powinni robić takie badania nie tylko przed zawodami, ale też po kontuzjach (ale nie świeżych). Jeśli mieli dłuższą przerwę w treningu spowodowaną zerwaniem ścięgna, czy złamaniem kończyny to przed przystąpieniem do zawodów powinni wykonać takie badania, by wiedzieć, czy na pewno są w stanie się tego podjąć, bez zaszkodzenia sobie. Całe badanie zazwyczaj trwa około pół godziny, choć to zależy co konkretnie chce się sprawdzić i ile testów zostanie wykonanych.

 badania wydolnościoweWarto zaznaczyć, że od razu nie dostaje się wyników badań. Są one potem opracowywane przez ekspertów, a rezultaty są znane dopiero parę dni po testach. Wtedy sportowiec dostaje nie tylko pełen wgląd w badania i ocenę jego stanu zdrowia, ale także dostanie zalecenia lekarskie, wskazówki co do dalszego treningu. Do badania wydolnościowego nie trzeba się przygotowywać. Dzień przed testem nie należy się forsować, choć dozwolony jest lekki trening. Organizm powinien być wypoczęty, a nie przeforsowany. Do testów nie warto jednak podchodzić zaraz po kontuzji. Nie zaleca się też spożywania obfitych posiłków przed testem, by nie być obciążonym i np. nie dostać kolki. Trening na pusty żołądek oczywiście nie jest wskazany, jednak tak jak tuż przed zwykłym treningiem nie je się obfitego obiadu, tak i przed testem nie powinno się tego robić.

Badania wydolnościowe wykonywane przez specjalistów są niezbędne dla sportowca, który chce poznać swoje możliwości, doskonalić się i dobrze przygotować do zawodów. Badanie nie trwa długo, nie jest inwazyjne, ani męczące, a potrafi wiele nam powiedzieć odnośnie aktualnego stanu kondycji. Warto zatem zainwestować w takie badania by móc przygotować racjonalny plan treningowy nastawiony na konkretny cel.