Cewnik Foleya – czy jest skuteczną metodą wywołania porodu?

cewnik foleya

Każda kobieta, która donosiła już ciążę, nie może doczekać się chwili porodu. Niestety, natura nie zawsze ma taki sam plan. Staramy się więc jej pomóc, korzystając z metod wywoływania porodu. Jedną z nich jest stosowanie cewnika Foleya. Znany w urologii, jest też chętnie wykorzystywany na oddziałach ginekologicznych.

Cewnik o wielu zastosowaniach

cewnik foleyaBywa niezbędny, np. w trakcie cesarskiego cięcia. Czy jednak faktycznie może przyspieszyć skurcze macicy? Cewnik Foleya to rodzaj cewnika pęcherzowego zakończony balonikiem. Produkuje się go z silikonu lub lateksu i stosuje niemal na całym świecie. Swoją nazwę zawdzięcza osobie, która go wynalazła. Dokonał tego w latach 30. XX wieku Frederick Foley, chirurg z Bostonu, będąc jeszcze na studiach medycznych. Najczęściej urologiczny cewnik Foleya stosowany jest u pacjentów w celu odprowadzenia moczu z dróg moczowych, jednak znalazł też zastosowanie w położnictwie. Jest to bowiem jeden ze sposobów indukcji porodu. Przyspiesza rozwarcie szyjki macicy, do której jest wprowadzany, a następnie balonik, będący jego stałym elementem, jest napompowywany. Cewnik w sposób mechaniczny drażni ścianki macicy. By jednak było to możliwe, kobieta musi mieć co najmniej jednocentymetrowe rozwarcie. Gdy się powiększy, cewnik sam wypada. Wiele kobiet zadaje jednak sobie pytanie, czy ta metoda faktycznie jest skuteczna.

cewnik foleyaI tak naprawdę bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. U jednych kobiet bowiem zadziała niemal od razu, u innych – wcale. Najczęściej konieczne jest uzupełnienie jego działania innymi metodami indukującymi poród, co wiąże się z podaniem oksytocyny. Urologiczny cewnik Foleya stosowany jednorazowy, przy okazji porodu, jest całkowicie bezpieczny. To metoda mało inwazyjna, nie wiąże się też z bólem czy dyskomfortem. Jest przy tym tania i opłacalna, pozwala zwiększyć liczbę porodów naturalnych. Jeśli jednak cewnik bywa zakładany często, co jest konieczne w przypadku niektórych schorzeń w obrębie nerek i pęcherza moczowego, może wiązać się z powikłaniami. Do najczęstszych należą zakażenia oraz mechaniczne urazy w cewce moczowej. Założenie cewnika Foleya jest obligatoryjne w przypadku cesarskiego cięcia. Do wywoływania porodu naturalnego może być stosowane wyłącznie wówczas, gdy ciąża przebiega bez komplikacji.

Przeciwwskazaniem do jego założenia jest łożysko przodujące, nisko ułożone. Metoda ta nie może też być stosowana w sytuacji, gdy pojawia się krwawienie z dróg rodnych. W pozostałych sytuacjach warto ją rozważyć, gdyż wielu kobietom na całym świecie pozwoliła urodzić naturalnie.