Co warto wiedzieć o koronkach?

koronka

Tkaniny można dzielić na różne sposoby. Są materiały naturalne, syntetyczne i sztuczne. Różnią się cenami i splotami. Jedne są lepsze do produktów odzieży, inne do szycia pościeli, ręczników, czy też torebek i innych akcesoriów. Tkaniny można podzielić też na te, które są ,,codziennie”, zwyczajne, popularne i na te bardziej luksusowe, eleganckie, ozdobne.

Tkaniny koronkowe — co musisz wiedzieć, zanim zakupisz ten materiał

koronkaW pierwszej kategorii znajdzie się między innymi len, czy bawełna. W drugiej tkaniny koronkowe ze sklepu. Co warto wiedzieć o tych ostatnich? Od zawsze koronki kojarzyły się z czymś bardzo ekskluzywnym. Dawniej nosili je tylko szlachcice, czy damy dworu, były niedostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Były bardzo kosztowne, w dodatku delikatne, łatwo ulegały uszkodzeniom. Nie nadawały się do szycia ubrań dla osób pracujących na roli, czy nawet w mieście. Obecnie piękne materiały koronkowe można kupić w każdym sklepie z tkaninami, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Co więcej, nie są one tak kosztowne jak kiedyś – zdecydowanie znajdują się w zasięgu finansowym nawet krawcowych czy hobbystów.

koronkaTkaniny koronkowe są zwykle łączone z innymi. Stosuje się je do wykończenia mankietów, dekoltów, czy dolnych warstw sukienek. Koronkę można nakładać też na inny materiał – pod spodem znajduje się np. tkanina bawełniana, a na nią nakładana jest koronka. W ten sposób przy skórze znajduje się przyjemna w dotyku tkanina, a koronka dodaje elegancji i wrażenia 3D. Z samej koronki zwykle szyje się jedynie bardzo seksowną bieliznę. Jako że to materiał dosyć delikatny to trzeba się z nim odpowiednio obchodzić. Szczególnie wrażliwa jest tkanina na rozdarcia, czy zaplamienia. Nie powinno się jej prasować na wysokiej temperaturze, ani wybielać lub chlorować. Koronka jest za to niewrażliwa na kurczenie się i rozciąganie. Warto też wspomnieć o tym, jak się szyje z tkanin koronkowych. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, by niczego nie rozerwać, wtedy cały efekt pójdzie na marne. Najlepiej wybierać delikatne nici i całość wykończyć ręcznie lub delikatnie przejechać maszyną do szycia. Dzięki temu łączenie koronki z inną tkaniną nie będzie widoczne.

Tkaniny koronkowe idealnie nadadzą się do ozdabiania sukien ślubnych, eleganckich spódnic i bluzek, można z nich szyć także seksowną bieliznę. Z gipiury szyje się też obrusy, serwetki, a nawet wykończenia do firanek. Najważniejsze jest to, by z koronkami obchodzić się (podczas szycia oraz prania) możliwie jak najbardziej delikatnie, tak by ich nie rozerwać, tak by cieszyły oko przez długi czas.