Co warto wiedzieć o stomatologii estetycznej?

stomatolog

Piękny i zadbany uśmiech jest marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Jednak nawet najzdrowsze zęby mogą nie spełniać naszych oczekiwań, jeśli chodzi o estetykę, bowiem nie każdy jest posiadaczem naturalnie śnieżnobiałego i prostego uśmiechu.

Na czym polega stomatologia estetyczna?

stomatologW tym celu powstała stomatologia estetyczna, mająca na celu poprawić wygląd zdrowego uzębienia. Ubytki w zębach, zniekształcony kształt zęba lub jego brak mogą być powodem do poważnych kompleksów. Aby temu zaradzić, stomatologia estetyczna oferuje szereg zabiegów, mających na celu poprawę wyglądu zębów. Uzupełnienie ubytków w zębach może bowiem nie tylko w znaczącym stopniu poprawić samoocenę, lecz także pozytywnie wpłynąć na poprawę zgryzu. Wykorzystanie specjalnych kompozytów, czyli tworzyw utwardzanych światłem gwarantuje wysoką wytrzymałość i możliwość dopasowania odcienia wypełnienia do naturalnego koloru zębów, by efekt był jak najbardziej naturalny. Urządzenia protetyczne, jakimi są korony, pomagają w zniwelowaniu zniekształceń zębów i dużych ubytków. Mocowana jest na istniejących zębach, zapewniając trwałość i komfort podczas codziennych czynności. Korony także dopasowywane są zarówno kolorem, jak i kształtem do naturalnych zębów, zapewniając jak najlepszy efekt.

stomatologWypełnienia ubytków mogą być także wykonywane innymi metodami, na przykład typu Inlay i Onlay, które przygotowywane są w specjalnych laboratoriach protetycznych, indywidualnie i precyzyjnie dopasowanych do ubytku. W przypadku, gdy z różnych powodów uzębienia nie dało się odratować, wykorzystywane są specjalne implanty wstawiane w miejscu, gdzie usunięto ząb. Pełnią one funkcję naturalnych zębów, a wyglądem niczym od nich nie odstają. Dodatkowo zabezpieczają pozostałe zęby przed przemieszczaniem się i powstawaniem nieestetycznych szczelin. Stomatologia estetyczna pozwala nie tylko na uzupełnienie ubytków i braków w uzębieniu, lecz także pozwala na osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu rodem z Hollywood, dzięki zastosowaniu ceramicznych nakładek umieszczanych na powierzchni zęba, z kolei w przypadku tak zwanego „uśmiechu dziąsłowego” można wykonać zabieg mający na celu korekcję zarysu dziąseł i optyczne wydłużenie zębów.

Wszelkie zabiegi stomatologii estetycznej powinny być wykonywane w profesjonalnych i specjalistycznych gabinetach, doświadczonych w tego typu usługach. Zabiegi stomatologii estetycznej spowodowane chęcią poprawy wyglądu uzębienia nie są refundowane i można je wykonać w wielu prywatnych gabinetach stomatologicznych w większości miast Polski.