Czy można leczyć menopauzę?

leczenie menopauzy

Każda kobieta po czterdziestym lub pięćdziesiątym roku życia zaczyna obserwować u siebie objawy menopauzy. Na początku są one dość subtelne i mogą pojawić się nawet jeszcze kilka miesięcy przed całkowitym zahamowaniem miesiączkowania. Już w tak wczesnej fazie mogą być znacznie dokuczliwe i zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Skuteczne leczenie menopauzy

leczenie menopauzyW jaki sposób sobie z nimi radzić? Jakie propozycje daje medycyna naturalna? Wiele kobiet w okresie menopauzalnym zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu. Panie niepokoją najczęściej objawy takie jak: kołatanie serca czy nagłe uczucia gorąca. I choć są mało przyjemne, z punktu widzenia medycyny nie stanowią powodu do niepokoju. Menopauza bowiem nie jest chorobą i w teorii nie podlega leczeniu. Gwałtownie obniżający się poziom hormonów płciowych powoduje jednak, że kobieta odczuwa przykre dolegliwości, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nic zatem dziwnego, że panie szukają sposobów na ich złagodzenie. Lekarz ginekolog niewiele może w tym zakresie pomóc, choć istnieją sytuacje, w których uzasadnione jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Możliwe jest też leczenie menopauzy bez leków. W tym zakresie istotne jest, by zadbać o prawidłowy tryb życia. Wiele osób nie przywiązuje do tego wagi, trzeba jednak wiedzieć, że są to kwestie niezwykle istotne, które wpływają nie tylko na samopoczucie, ale też układ hormonalny i nerwowy.

leczenie menopauzyZnacznie ma regularny sen, ale też prawidłowa dieta, która powinna być bogata w fitoestrogeny (są one obecne m.in. w soi oraz nasionach roślin strączkowych). Bardzo dobre rezultaty w łagodzeniu objawów menopauzy dają napary ziołowe przygotowane z szyszek chmielu i niepokalanka mnisiego. Tego rodzaju rośliny, stosowane w medycynie naturalnej od stuleci, w sposób odpowiednio zbilansowany wpływają na poziom hormonów płciowych. Są zdecydowanie lepiej tolerowane przez organizm niż środki farmakologiczne, które mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. Pojawiają się też urządzenia medyczne, które zmniejszają nieprzyjemne objawy. Zbudowane są z dwóch części – jedno jest w kształcie gruszki, drugie – okrągłe, które po umieszczeniu w bieliźnie przylegają do siebie dzięki działaniu pola magnetycznego. Oba elementy są zupełnie niewidoczne dla otoczenia i wygodne. Medycyna każdego roku zaskakuje nas czymś nowym.

Jest też wiele rozwiązań alternatywnych, które pomagają zawalczyć objawy menopauzy. Jednym z nich jest wspomniane urządzenie. Zostało opatentowane w Anglii, gdzie korzysta z niego wiele kobiet. Jest bezpieczne, ekologiczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nic zatem dziwnego, że na jego stosowanie decyduje się coraz szersze grono pań.