Czym jest depresja? I jak sobie z nią radzić?

depresja

Depresja w klasyfikacji WHO zajmuje czwarte miejsce wśród najistotniejszych problemów zdrowotnych na świecie, m.in. jest jedną z przyczyn samobójstw. Według danych dotyka ponad 300 mln osób, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.

Efektywne leczenie depresji

depresja Depresja jest chorobą ciała i ducha, osoba chora wymaga wielowymiarowego postrzegania z uwagi na liczne współistniejące objawy, również somatyczne. W przeciwieństwie do krótkotrwałych epizodów przygnębienia, depresja trwająca wiele miesięcy może powoli wyniszczyć organizm odczuwaniem smutku i brakiem najmniejszych chęci do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Jak poradzić sobie z depresją? Na szczęście choroba jest całkowicie uleczalna, ale wymaga kompleksowego działania. Pomóc nam w tym mogą różne kliniki zajmujące się osobami, które męczy depresja – leczenie w poznaniu jest możliwe w wielu miejscach. Psychoterapia pozwoli uporać się z przyczynami depresji, otworzyć na świat i ludzi, a także lepiej zrozumieć siebie i zwalczyć chorobę. Jednym z głównych objawów depresji jest ograniczenie aktywności.

depresja Osoba z depresją dużo czasu spędza w domu, w łóżku, nie mając sił ani chęci do żadnego działania. Niestety prowadzi to do błędnego koła — depresja ogranicza aktywność, a brak aktywności pogłębia depresję. Strategie behawioralne mają na celu identyfikację i zmianę aspektów zachowania, które mogą pogarszać stan chorego. Pacjenci są zachęcani do radzenia sobie poprzez stopniowe zwiększanie aktywności, mogą tu również pomóc ćwiczenia terapeutyczne — lekkie ćwiczenia aerobowe, rozciągające czy też stretching. Oprócz tego warto spróbować również aromaterapii czy muzykoterapii. Głównym celem muzykoterapii jest dotarcie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobycie z pacjenta emocji. Poddawany jest on zazwyczaj bodźcom poprawiającym samopoczucie oraz oddziaływaniu na zaburzone sfery psychiczne. Przy aromaterapii ważny jest dobór odpowiedniego zapachu, który sprawi, że poprawi się obniżony nastrój, a także zadziała kojąco na system nerwowy. Depresji nie należy się bać — trzeba się z nią zmierzyć. W wychodzeniu z tej choroby najistotniejsze jest zadbanie o siebie, w każdym tego słowa znaczeniu: fizycznym, psychicznym, czy też społecznym.

Najważniejsze jest jednak łączenie różnych form terapii — farmakologia pozwoli usunąć skutek — czyli problemy z funkcjonowaniem mózgu, psychoterapia pozwoli uporać się z przyczyną depresji, a z kolei na przykład muzykoterapia lub większa dawka ruchu pozwoli się zrelaksować i nabrać bardziej pozytywnego nastawienia.