Czym zajmuje się ortodonta?

zdrowe zęby

Zęby stałe są nam dane na całe życie – jeśli je zniszczymy te drugie nam nie wyrosną. Można oczywiście inwestować w koronki, implanty, czy protezy, jednak nie zawsze się one przyjmują (część nie może ich nosić), w dodatku osiągają one kosmiczne ceny. Nawet ,,zwykła” odbudowa zęba na włóknie szklanym to koszt minimum kilkuset złotych. Co więcej, zły stan zębów ma negatywny wpływ na naszą odporność, czy serce.

Warto dbać o swoje zęby

ortodonta Codzienne mycie, robienie przeglądów i możliwe jak najszybsze leczenie chorych zębów to oczywiście podstawa. Czasem jednak domowa pielęgnacja i pomoc dentysty nie wystarczą. Niezbędne okazuje się wsparcie jakie oferuje bardzo dobry ortodonta z Gdyni. Czym on się zajmuje? Można powiedzieć, że to specjalista w zakresie zgryzu i ułożenia zębów. Nieprawidłowe ułożenie ich sprawia, że szkliwo się szybciej ściera, zęby się psują, może pojawiać się też ból szczęki, czy głowy. Ładny, równy zgryz to zatem nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Ortodonta sprawdzi stan uzębienia pacjenta, wykona zdjęcia rentgenowskie, jak również pobierze wyciski. Na ich podstawie przygotuje plan leczenia. Sam proces opiera się na noszeniu aparatu ortodontycznego. Najpopularniejsze są te metalowe. Na każdym zębie mocowane są zamki, przez które przepuszcza się drut.

zdrowe zęby Reguluje się nacisk jakie one dają tak by zęby przesuwały się we właściwą stronę. Dodatkowo stosuje się też ruchome wyciągi, specjalne gumki nakładane na zamki, czy ligatury zwiększające nacisk.w przypadku mniejszych wad zgryzu stosuje się też aparatu ruchome, przypominające metalowy aparat z wyrobionym ,,podniebieniem” lub też przeźroczyste nakładki. Te drugie można zakładać i na górny i na dolny łuk, z kolei aparatu ruchome są tylko na górny. Po zdjęciu aparatu ortodonta przygotuje retainer, czyli aparat zapobiegający nawrotowi wady. Zazwyczaj leczenie ortodontyczne trwa około dwóch lata – wszystko zależy od tego jak poważna i skomplikowana jest wada zgryzi. Czasem niezbędne jest też wykonanie operacji np. jeśli szczęka jest mocno cofnięta lub wysunięta do przodu. Tego nie da się zlikwidować aparatem. Do ortodonty powinna udać się każda osoba, która widzi, że jej zęby są wyraźnie cofnięte lub wysunięte, kiedy łatwo się psują czy często bolą.

Specjalista rozstrzygnie, czy to kwestia przodozgryzu, zgryzu otwartego, czy też wada szczęki. Potem wdroży odpowiednie leczenie tak by pacjent mógł pozbyć się problemu. W każdym mieście można znaleźć dobrego ortodontę, warto zatem sprawdzić opinie w Internecie czy popytać znajomych o to gdzie się leczyli.