Dlaczego powinno badać się po ukąszeniu kleszcza?

duży kleszcz

Kleszcze należą do tych owadów, których ukąszenie może mieć bardzo poważne następstwa. Dlatego też, gdy tylko zauważy się u siebie obecność tego insekta i po jego prawidłowym usunięciu, warto się przebadać. Jest to bardzo ważne, gdyż w innym przypadku bardzo trudno wykryć jest, czy kleszcz przenosi jakąś poważną chorobę.

Jakie choroby przenosi kleszcz?

kleszcz na dłoni Do tych, które mogą mieć najpoważniejsze następstwa chorób, należy kleszczowe zapalenie mózgu, jak również i borelioza. Oby dwa rodzaje chorób są na tyle niebezpieczne, że długo nie dają żadnych objawów, mimo dokonywania poważnego spustoszenia w organizmie ludzkim. W takim wypadku, tak ważne jest szybkie badanie kleszcza, które można odbyć w jednym z wielu laboratorium w Polsce. Dzięki takiemu badaniu można potwierdzić lub też wykluczyć w ciele tego pasożyta jakiekolwiek oznak bytności tych dwóch, wymienionych wcześniej chorób, a następnie, na podstawie wyników badania, rozpocząć właściwe ich leczenie. Do pewnego momentu, badania takie zalecane były jedynie tym pacjentom, u których występował tak zwany rumień wędrujący, po uszkodzeniu kleszcza. Jest to pewne zmiana skórna, która przypomina czerwoną plamę, jak się jednak okazuje, jej obecność nie stanowi jednoznacznego dowodu w sprawie bytności we krwi żywiciela kleszcza przenośnych przez niego chorób.

duży kleszcz Dlatego też odpowiednie badania wykonać należy każdorazowo, a najlepiej w odstępie około 8 tygodni od momentu ukąszenia przez kleszcza. W ten sposób można nie tylko wykryć obecność krętków boreliozy, ale także i obecność przeciwciał, które znajdują się w organizmie zaatakowanym przez taką właśnie chorobę. Od pewnego momentu, oprócz badania krwi żywiciela tego pasożyta, coraz częściej poddaje się badaniom również martwego owada. Jest to bardzo dobry sposób, aby wykluczyć obecność w jego krwiobiegu groźnych bakterii, czy też pasożytów. Ujemne badanie tego typu wyklucza możliwość zarażenia się przez żywiciela na przykład boreliozą, ale wynik pozytywny nie oznacza od razu, że żywiciel został zarażony. Kluczowe jest zawsze wykonanie dodatkowej diagnostyki, potwierdzającej lub wykluczającej fakt zakażenia.

Kleszcze należą do jednych z bardziej niebezpiecznych insektów biorąc pod uwagę różnego rodzaju choroby, które te owady są w stanie przenosić. Głównym problemem z tym związanym jest fakt, że choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, mimo dokonywania spustoszeń w organizmie, długo mogą nie dawać żadnych objawów. Właśnie dlatego konieczne jest wykonywanie odpowiednich badań, zarówno krwi żywiciela jak również samego pasożyta.