Dlaczego warto przeprowadzać badanie słuchu?

badanie słuchu

Narząd słuchu jest jednym z najbardziej cenionych zmysłów. Pozwala nam odnaleźć się w społeczeństwie, bez przeszkód wykonywać codzienne czynności i zapewniać sobie rozrywkę, bez przeszkód oglądając telewizję lub słuchając radia. Z biegiem lat, słuch słabnie – pojawiają się problemy ze zrozumieniem rozmów z drugim człowiekiem czy wysłuchaniem wiadomości w telewizji.

Kontrola stanu słuchu

 badanie słuchuNawet niewielki ubytek słuchu budzi niepokój i wywołuje duży dyskomfort. W takim przypadku badanie słuchu jest wręcz obowiązkowe – dlaczego powinno się je wykonywać? Problem ze słuchem występuje u osób w każdym wieku. Współcześnie, na utrudnione działanie tego zmysłu skarży się coraz więcej młodzieży. Z czego to wynika? Przyczyną utraty słuchu lub jego osłabienia jest chociażby głośne słuchanie muzyki, niedbałość o higienę uszu, praca w niesprzyjających warunkach, a także uderzenie się w głowę lub niespodziewany, wysoki dźwięk tuż obok ucha (na przykład wybuch). U niektórych osób wada słuchu jest wrodzona lub pojawia się przez stosowanie leków i zakażenia bakteryjne. Wykonując badanie słuchu, można zdiagnozować ewentualny niedosłuch i zalecić leczenie lub użytkowanie aparatu słuchowego. Im szybciej wykryje się problem, tym jest większa szansa wyleczenia wady. Z badań ustalono, że słuch znacząco pogarsza się powyżej 40 roku życia. Foniatrzy, audiolodzy i laryngolodzy zalecają regularne kontrole narządu słuchu co 10 lat w przypadku osób do 50 roku życia oraz co 3 lata, kiedy osoby przekroczyły ten wiek.

 badanie słuchuKoszt wykonania badań jest niewielki i zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych (jeżeli badania przeprowadzane są u dzieci i w godzinach nocnych). Osoby wykonujące badania na NFZ mogą przeprowadzić je bezpłatnie, jednak będą zmuszeni nieco poczekać na ustalony termin. Wiele osób przeprowadza regularne badanie słuchu w Lublinie, gdyż tam znajduje się spora ilość placówek wykonujących zarówno podstawowe, jak i profesjonalne i szczegółowe kontrole. Samo badanie nie trwa długo, gdyż zazwyczaj będzie trzeba na nie poświęcić jedynie 30 minut. Regularne badanie słuchu pozwoli w porę wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki czemu narząd słuchu będzie funkcjonował prawidłowo nawet po osiągnięciu 40 roku życia. Lekarz pomoże również ustalić, jakie czynniki negatywnie wpływają na zdrowie pacjenta.

Ubytek słuchu wpływa na swobodę porozumiewania się z innymi osobami, a także na bezpieczeństwo własne i osób trzecich – szczególnie jeżeli osoba niedosłysząca jest uczestnikiem ruchu drogowego. Warto badać słuch, gdyż nie jest to drogie, a znacząco wpływa na zdrowie.