Dobra dieta od dietetyka

zdrowa żywność

Stworzenie idealnego jadłospisu przerasta możliwości wielu osób. Każdy raczej jada to co mu smakuje, a co niekoniecznie jest zdrowe i dobrze działa na jego organizm. W związku z tym wiele osób zmaga się z nadwagą, cukrzycą, czy nadciśnieniem. Czasem wybierają oni losowe diety z Internetu, które akurat są modne, by poprawić swój stan, ale niestety często kończy się to tylko pogorszeniem zdrowia.

Dieta dopasowana do potrzeb

dietetykaZdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie się po pomoc do profesjonalisty. Doświadczony dobry dietetyk w Krakowie lub innym mieście przygotuje dla nas przykładowy jadłospis nawet na dwa tygodnie. jak będzie wyglądała taka dieta? Na pewno musi być dopasowana pod względem ilości kalorii. Mężczyźni mają wyższe zapotrzebowanie na kalorie niż kobiety, a osoby w wieku średnim powinny zjadać więcej niż osoby starsze. Ważna jest także aktywność fizyczna – im więcej się ruszamy, tym więcej możemy zjeść. Standardowa dieta zwykle oscyluje w okolicach 2000-2500 kalorii i jest adekwatna dla osoby wykazującej przeciętną aktywność. Zawodowi sportowcy potrafią zjadać posiłki o wartości nawet dziesięciu tysięcy kalorii, ale także trenują wyczynowo przez kilka godzin dziennie. Z kolei jeśli chcemy udać się na detoks czy schudnąć to nasza dieta powinna mieć mniej niż standardowe dwa tysiące kalorii.

zdrowa żywność Druga kwestia to oczywiście nasze schorzenia. Jeśli osoba jest zdrowa, to może zjeść wszystko, w ograniczonej ilości – wiadomo, że nawet u zdrowego nadmiaru cukru czy tłuszczu może zaszkodzić. Osoby z chorobami serca czy krążenia na pewno muszą ograniczyć spożycie soli, czy tłustych potraw, osoby z nietolerancjami odstawią produkty z laktozą, glutenem. Również w przypadku wielu chorób autoimmunologicznych dieta może poprawic stan zdrowia chorego i sprawić, że choroba będzie z remisji. Trzecia kwestia to oczywiście nasze preferencje żywieniowe. Jeśli nie możemy jeść produktów z laktozą, to dietetyk może nam zaproponować jedzenie oparte na przykład o mleko sojowe. Jeśli jednak go nie lubimy, to ekspert dobierze do naszego menu produkty na bazie mleczka kokosowego, migdałowego, czy ryżowego. Dzięki temu nie musimy rezygnować z mleka czy sera, tylko znajdziemy dobre zamienniki.

Podsumowując, dobry dietetyk dopasuje dietę do potrzeb klienta, tak by jedzenie miało odpowiednią wartość kaloryczną, było dopasowane do jego schorzeń, jak również preferencji żywieniowych. Taką dietę każdy z chęcią będzie stosował i widział poprawę swojego zdrowia oraz kondycji. Dzięki temu szybko nie powróci do starych nawyków.