Drogerie online – czy oferują tańsze kosmetyki?

Drogerie stacjonarne w Polsce są niezwykle popularne, a sieci sklepów z kosmetykami przybywa. Wraz z rozwojem stacjonarnych drogerii idzie rozwój takich sklepów w przestrzeni online. Nie ma czemu się dziwić, bowiem kosmetyki są obecnie silnie promowane i panuje na nie olbrzymi rynek zbytu. Wielu konsumentów zwraca się w stronę zakupów w Internecie, a jednym z powodów jest niższa marża produktów.

Zalety drogerii online

Drogerie online mają wiele zalet. Jednym z walorów, które chyba najbardziej przyciąga klientów, są niższe ceny. Z czego wynikają? Gdy porówna się koszt tego samego produktu w drogerii online z opłatą w drogerii stacjonarnej, często okazuje się, że dany produkt jest o wiele tańszy w przestrzeni internetowej. Ceny mogą być niższe zarówno o parę groszy, jak i także o kilka, a nawet kilkanaście złotych. Cena ta wynika przede wszystkim z wysokich kosztów utrzymania powierzchni drogerii stacjonarnych. Przedsiębiorca prowadzący taki biznes jak sklep kosmetyczny stacjonarnie ponosi koszty najmu lokalu, a także zatrudnienia dużej liczby pracowników. W drogeriach internetowych również zatrudnia się pracowników, ale nie stanowią oni aż tak dużej grupy pracowniczej jak w sklepach stacjonarnych. Sklepy online przede wszystkim potrzebują ekipy magazynierów i zaplecza technicznego do obsługi strony. Sklepy stacjonarne muszą utrzymać osoby sprzątające, magazynierów, kasjerów, a także pracowników ochrony. Generuje to większe koszty, co z kolei wpływa na marżę produktów. To jednak niejedyny powód zwrotu konsumenta w stronę zakupów kosmetyków w takiej wirtualnej przestrzeni jak drogeria online – tanie kosmetyki można tam znaleźć także dzięki regularnie organizowanym promocjom.

W drogeriach stacjonarnych również dość często organizuje się promocje i wyprzedaże, a stali klienci mogą liczyć na programy lojalnościowe, ale w sklepach online jednak takie wyprzedaże występują jeszcze częściej. Dzieje się tak dlatego, że taka promocja stanowi wabik na klienta i w ten sposób sklep może liczyć na większą promocję w sieci, gdzie staje w szranki ze swoją konkurencją. Klient może o wiele łatwiej porównać ceny produktów sklepów internetowych, chociażby na stronach z porównywarkami cenowymi. Myśląc o drogeriach online, musimy jednak mieć na uwadze fakt, że do kosztów zakupów zostanie doliczony koszt wysyłki. Dlatego też jedną z najczęściej występujących promocji jest darmowa dostawa po przekroczeniu danej kwoty kosztów za zakupy.

Drogerie online kuszą potencjalnych klientów niskimi kosztami produktów i promocjami. Na ceny wpływ ma niższa marża produktów, ponieważ przedsiębiorca nie musi liczyć się z aż tak wysokimi kosztami utrzymania, jak ma to miejsce w przypadku drogerii stacjonarnej. Do zakupów online jednak należy podejść z głową i wybierać tylko takie sklepy oferujące sprawdzone produkty – o odpowiednich datach ważności i dobrej jakości. W tym celu warto kierować się opiniami i recenzjami pojawiającymi się na stronach internetowych.