Jak przebiega leczenie uzależnień?

sprawdzony ośrodek leczenia uzależnień nfz

Uzależnić się można niemal od wszystkiego – znane są nie tylko przypadki uzależnienia od papierosów, alkoholu, czy heroiny, ale także od gier komputerowych, seksu, a nawet zakupów. Osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy z problemu. Denerwuje się kiedy ktoś inny zwraca jej uwagę, że przesadza z piciem czy z siedzeniem przed komputerem.

Leczenie uzależnień

leczenie uzależnień Często dopiero w najgorszej fazie uzależnienia, kiedy pacjent traci zdrowie, pracę, związek postanawia zabrać się za siebie. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jeśli już leczenie jest konieczne, to trzeba się za to zabrać jak najszybciej. Jak przebiega leczenie uzależnień w śląskim województwie? Wiele zależy od tego jaką opcję leczenia wybierzemy oraz na jakim jesteśmy etapie. Jeśli zauważyliśmy, że źle się czujemy kiedy nie wypijemy lampki wina czy czujemy niepokój kiedy nie mamy telefonu przy sobie to znak, że warto udać się do psychologa. Cotygodniowe sesje pozwolą na znalezienie przyczyny problemu – uzależnienie zwykle jest skutkiem nieradzenia sobie z uczuciami, traumą, niepowodzeniem życiowym. Pozwolą też na wypracowanie pozytywnego mechanizmu radzenia sobie ze stresem, strachem, czy smutkiem np. zalecane są ćwiczenia fizyczne. Sesje można odbywać w gabinecie psychologa, jak również online, za pośrednictwem komunikatora internetowego.

sprawdzony ośrodek leczenia uzależnień nfzTo dobra opcja dla osób, które nie mają blisko siebie dobrego eksperta lub z racji nałogu wstydzą się pokazać u terapeuty. Dobrym rozwiązaniem jest też chodzenie na terapię grupową, czyli spotkania AA lub inne. Tam poznamy inne osoby borykające się z podobnymi problemami, można się wspierać wzajemnie, podnosić na duchu. Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli nałóg jest w stadium krytycznym, a chory wymaga nadzoru lekarskiego. Wtedy polecane są ośrodki odwykowe. Tam chory może przejść detoks, czyli odtrucie organizmu i dopiero po nim rozpoczyna on terapię psychologiczną. Niestety, fizyczne objawy odstawienia obejmują m.in. problemy ze snem,gorączkę, nadmierną potliwość, a nawet majaczenie. Pacjent musi wtedy stale przebywać pod nadzorem na wypadek zapaści zdrowotnej. W zamkniętym ośrodku terapia odbywa się zwykle codziennie, a poza nią chory bierze udział w różnych warsztatach czy zajęciach rekreacyjnych.

Podsumowując, to jak długo trwa i jak będzie przebiegać, leczenie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, to jak długo jest w nałogu, czy od czego jest uzależniony. Dobrze dobrana metoda leczenia pozwala na uzyskanie pożądanych efektów i wygranie walki z uzależnieniem raz na zawsze.