Jak wygląda test na celiakię?

test na celiakię

Celiakia – inaczej nazywana chorobą trzewną – jest jednym z najpoważniejszych dolegliwości układu pokarmowego. W ostatnich latach można zaobserwować jej częstsze występowanie. Objawy celiakii są bardzo odczuwalne i bolesne, a ich zbagatelizowanie może doprowadzić do zaostrzenia choroby. Niestety, wielu pacjentów nawet nie wie, że na nią choruje – a to dlatego, że celiakia ma wiele typów, w tym także bezobjawowy.

Najlepsze testy laboratoryjne

 test na celiakięCeliakia posiada trzy typy – jawny, skąpoobjawowy i utajony. Zazwyczaj u chorych stwierdza się ten ostatni, który nie daje żadnych symptomów. Czasami u chorych na celiakię utajoną pojawia się tendencja do gwałtownej utraty masy ciała lub pojawiania się aft w jamie ustnej, jednak zdarza się to dość rzadko. Typ jawny natomiast objawia się częstymi bólami brzucha, biegunkami, wzdęciami oraz uporczywą anemią. Jedyna możliwość ich załagodzenia to przejście na surową dietę bezglutenową. Celiakia często bywa mylona z innymi chorobami, takimi jak zespół jelita drażliwego lub przewlekłe zapalenie ścian żołądka. Jeżeli leczenie którejś z tych dolegliwości nie przynosi skutku, warto wykonać test na celiakię. Na samym początku, należy wykonać badanie predyspozycji genetycznych. Jeżeli w rodzinie ktoś cierpi na celiakię, bardzo możliwe jest odziedziczenie tej choroby. Najlepszy test na celiakię to zbadanie wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka.

 test na celiakięDlaczego akurat ten? Wymaz z tego miejsca zachowuje dobrą stabilność zawartego w nim DNA nawet przez kilka tygodni. Dodatkowo, test ten jest bardzo prosty i można go wykonać nawet w domu. Wystarczy potrzeć aplikatorem kilka razy o wewnętrzną stronę policzka – i tyle. Zabezpieczona próbka trafia do laboratorium, a na wyniki należy czekać ok. 5 dni roboczych. Prawidłowość testu do predyspozycji genetycznych oceniana jest zazwyczaj na 99%. Wymaz z wewnętrznej części policzka to jedna z najbardziej skoncentrowanych próbek DNA. Jest znacznie lepszym materiałem badawczym, niż krew – oczywiście, tyczy się to testów na chorobę trzewną. Jeżeli test wykaże bardzo duże predyspozycje do odziedziczenia celiakii, należy zrobić kolejne badania – tym razem na obecność charakterystycznych dla tej choroby przeciwciał. Zależnie od tego, czy u chorego pojawiają się objawy, w przypadku ich wykrycia diagnozuje się celiakię jawną, skąpoobjawową lub utajnioną. Należy jednak pamiętać, że do dalszej diagnostyki niezbędne są testy genetyczne.

Testy do predyspozycji genetycznych, od których rozpoczyna się diagnozowanie celiakii, są całkowicie bezbolesne, a przy tym bardzo miarodajne. Można wykonać je w domu, bez konieczności długiego siedzenia w poczekalni. Należy pamiętać, że pozytywne wyniki testu genetycznego oraz badań na obecność przeciwciał nie są wyrokiem. Odpowiednia dieta i leczenie farmakologiczne umożliwiają normalne życie bez bólu.