Jaką terapię stosują prywatne ośrodki leczenia uzależnień?

uzależnienie od alkoholu

Walka z uzależnieniami, szczególnie takimi jak uzależnienie od alkoholu, jest bardzo złożona oraz skomplikowana. Ważne jest, aby w takiej sytuacji, stosować różnego rodzaju formy terapii, które mają potwierdzoną wieloma badaniami skuteczność. Wydaje się, że lepszym wyborem jest korzystanie z oferty prywatnych ośrodków leczenia uzależnień.

Pomoc w walce z różnymi uzależnieniami

ośrodek leczenia alkoholizmu Wszystko z tego względu, że po pierwsze oferują one bardziej nowoczesne formy terapii, bardziej indywidualne podejście do każdej osoby uzależnionej. Zazwyczaj też, rekomendowane prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu oferują znacznie mniejszy czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta, niż ma to miejsce w przypadku ośrodków mających podpisane kontrakty z NFZ. Prywatne ośrodki oferują także bardziej różnorodne formy terapii, bardziej dostosowane do potrzeb danego pacjenta — oprócz więc standardowych, trzymiesięcznych pobytów, leczenie może mieć charakter 2 tygodniowego turnusu motywacyjnego, a także formę terapii stacjonarnej o różnej długości, od 4 tygodni aż do 12 tygodni. Dzięki temu, w zależności od stopnia uzależnienia oraz ogólnego stanu pacjenta, możliwe jest zastosowanie najbardziej adekwatnej formy terapii, na co nie zwraca się uwagi w ośrodkach leczenia uzależnień NFZ.

uzależnienie od alkoholu Formy terapii, które są stosowane najczęściej prywatnych ośrodkach leczenia, to przede wszystkim spotkania grupowe, oraz terapie grupowe ze wsparciem grupy AA, Oprócz tego, stosowane są oczywiście spotkania indywidualne z terapeutą, oraz różnego rodzaju treningi, które mają na celu na przykład ułatwienie poradzenia sobie ze złością. Terapie prywatne koncentrują się również na nauce obserwacji własnych zachowań, oraz na nauce technik relaksacyjnych oraz medytacji. Są to formy terapii, które stosowane są bardzo rzadko w przypadku ośrodków leczenia uzależnień NFZ. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień zazwyczaj również nie pozostawiają opuszczających je pacjentów bez pomocy. Po wyjściu z ośrodka, pacjenci sa kierowani do odpowiednich terapeutów oraz lekarzy psychiatrów, dzięki którym mogą oni kontynuować leczenie poza-ambulatoryjne.

W obecnym czasie problem uzależnienia od alkoholu staje się coraz bardziej powszechny. Bardzo ważne jest więc, aby znać skuteczne sposoby na walkę z uzależnieniem. Jednym z bardziej skutecznych okazują się być terapię w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień. Wyróżniają się one zazwyczaj, znacznie bardziej indywidualnym podejściem do swoich pacjentów, co pozwala na zastosowanie tej najbardziej adekwatnej w danej sytuacji formy terapii i skuteczne poradzenie sobie z uzależnieniem.