Kardiolog — czyli nowoczesna diagnostyka

lekarze

Innowacje są nierozłącznie związane w medycynie z wprowadzaniem coraz to nowszych metod rozpoznawania i leczenia. Ostatnie lata w kardiologii to wprowadzenie nowoczesnych terapii oraz udoskonalanie i wdrażanie nowych technik leczenia wad serca i choroby niedokrwiennej serca. Współczesna kardiologia w zależności od rodzaju stosowanych technik leczniczych dzieli się na inwazyjną i nieinwazyjną.

Nowości w dziedzinie kardiologii

lekarzTrudno jest dziś wyobrazić sobie współczesną diagnostykę kardiologiczną bez tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Kardiologia nieinwazyjna wykorzystuje techniki diagnostyczne bez ingerencji w organizm pacjenta, takie jak przykładowo elektrokardiografię, echokardiografię, scyntygrafię i tomografię komputerową. Kardiologia inwazyjna to część medycyny zabiegowej pozwalająca na wykonanie różnorodnych badań diagnostycznych serca i naczyń krwionośnych oraz przeprowadzenie różnych procedur leczniczych, w tym również ratujących życie chorych — czyli zabiegi i operacje. Rozwój medycyny doprowadził do powstania kardiologii interwencyjnej umożliwiającej mało inwazyjne leczenie coraz większej liczby schorzeń serca za pomocą technik zabiegowych bez otwierania klatki piersiowej. Nie należy bagatelizować powtarzającego się bólu w klatce piersiowej, który może być objawem choroby wieńcowej.

lekarzeDo typowych objawów chorób kardiologicznych należą: uciski i gniecenia w klatce piersiowej, uderzenia krwi do głowy, zmienny rytm serca, obrzęki twarzy i kończyn, duszności po wysiłku, zasłabnięcia i omdlenia. Dobry kardiolog niezależnie od tego czy pracuje w klinice, czy w poradni kardiologicznej promuje zdrowy styl życia oraz zachęca do poddawania się regularnym badaniom profilaktycznym. Te są bardzo ważne, szybka diagnoza pozwoli na wdrożenie i leczenie wielu poważnych chorób. Nieprawidłowa tłusta dieta, brak aktywności fizycznej, używki i stres zwiększają ryzyko wystąpienia dysfunkcji serca i układu krążenia. Kto najczęściej choruje na serce? Mężczyźni już po 55 roku życia, a kobiety po 65 roku życia zaliczają się do grupy zwiększonego ryzyka zapadalności na to schorzenie. Choroba wieńcowa prowadzi do upośledzenia czynności serca poprzez ograniczenie dostarczenia tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego.

Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej osiągnięć w dziedzinie innowacji w medycynie, a dzięki wytrwałości naukowców na pewno w niedługim czasie usłyszymy o najnowszych metodach, które uratują setki ludzi. Postęp, jaki dokonał się w kardiologii, jest zdumiewający. Przeszczep serca, 40 lat temu będący sensacją, teraz jest po prostu jedną z metod leczenia chorób serca.