Kiedy korzysta się z gorsetów ortopedycznych?

W obecnym czasie, podczas leczenia wad postawy, oraz następstw różnych wypadków czy też urazów, stosowany jest bardzo często gorset ortopedyczny. Jest to wyjątkowa odmiana ortezy tułowia, która wykorzystywana jest przede wszystkim w profilaktyce pogłębiających się skrzywień kręgosłupa.

Do czego służy gorset ortopedyczny?

Oczywiście, gorsety takie umożliwiają również bardzo ważną, odpowiednią stabilizację kręgosłupa po urazach. Orteza tego typu jest bardzo często wykorzystywana obecnie do korekcji wad kręgosłupa u dzieci, jak też u młodzieży. Gorset taki noszą bardzo często zazwyczaj te osoby, które borykają się na przykład z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, czyli ze skolioza. Oprócz tego, orteza taka wykazuje wysoki poziom skuteczności w przypadku występowania u danego pacjenta tak zwanej lordozy, jak też i kifozy, które są odpowiednio nazwami alternatywnymi pleców wklęsłych, jak też i okrągłych. Z rozwiązania takiego jak gorsety ortopedyczne z łodzi, korzysta się jednak również bardzo często w celu ustabilizowania kręgosłupa. W takim właśnie przypadku, stosowana jest ona po wszelkiego rodzaju urazach, oraz po operacji kręgosłupa. Orteza tak wraz z odpowiedniego typu pasem ortopedycznym, wykorzystywana jest w podobnych celach przez sportowców, przez osoby pracujące fizycznie, jak również przez kierowców.

Działanie gorsetu ortopedycznego oparte jest na przemieszczeniu pewnych obszarów tułowia. W tym celu, w gorsecie zastosowane są odpowiednie peloty uciskowe, jak też mechanizmy odciążające. Ważne, aby pamiętać o tym, że korekcja przy użyciu takiego gorsetu odbywa się na zasadach oddziaływania biernego, jak również i czynnego. Aby taki jednak rodzaj ortezy okazać się mógł skuteczny, ważne jest jej przygotowanie na postawie pomiarów, wykonywanych indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Tylko w takim przypadku właściwości korygujące takiej ortezy, będą w odpowiednim zakresie skuteczne. Od tego, zależeć może jednak skuteczność gorsetu ortopedycznego, jeżeli chodzi o stabilizację kręgosłupa po urazach. W obecnym czasie, coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, okazują się być gorsety ortopedyczne, które stosowane są powszechnie w wielu różnego rodzaju sytuacjach. Mogą się one okazać pomocne zarówno w korekcji wad postawy u dzieci, jak też i u młodzieży, jak też po urazach kręgosłupa, spowodowanych przez jego urazy, czy wykonywane na nim zabiegi. Aby tak jednak było, taki rodzaj ortezy musi zostać bezwzględnie w odpowiedni sposób wykonany, przede wszystkim indywidualnie do potrzeb danego pacjenta.