Kiedy udać się do terapeuty?

Pacjentka na poradzie terapeutycznej

Chodzenie do terapeuty było jeszcze do niedawna powodem do wstydu i zakłopotania. Mało kto przyznawał się do problemów psychicznych, nie mówiło się o tym publicznie. Było to skutecznie ukrywane, często nawet przed najbliższymi osobami. Każdy bał się nieprzyjemnych łatek, jakie nakłada społeczeństwo na pacjentów klinik psychologicznych.

Pomoc psychologa jest ważna!

Porada psychologicznaTeraz na szczęście to się zmieniło. Wiele znanych osób przyznawało się w wywiadach, że cierpiało na depresję, ataki paniki, czy zaburzenia odżywiania. Dzięki temu tematyczna higieny zdrowia psychicznego i zaburzeń stała się popularna i szeroko komentowana. Dzięki temu do psychologów chodzi coraz więcej osób, które nie boją się, że przylgną do nich negatywne stereotypu. Wręcz przeciwnie – dużo osób twierdzi, że proszenie o pomoc wiąże się z odwagą i dojrzałością, dostrzeganiem problemów i szukaniem dla nich rozwiązania. Ludzie są też bardziej świadomi tego, kiedy pomoc, jaką daje psycholog – terapeuta w Poznaniu jest niezbędna. Mogą poczytać na temat metod leczenia, dostępnych leków, porównać lekarzy i gabinety. Jakie zachowania czy symptomy powinny nas zaniepokoić? Z pewnością zaburzenia snu są często pierwszym objawem schorzenia. Chorzy cierpią na bezsenność lub wręcz przeciwnie – mogą cały dzień leżeć w łóżku i drzemać, nie mają siły, by wstać.

Pacjentka na poradzie terapeutycznejInni wybudzają się kilka razy w ciągu nocy, czy też śnią się im okropne koszmary, po których budzą się zlani potem. Bezsenność pojawia się często w zaburzeniach nerwicowych, depresyjnych i wielu innych. Kolejny niepokojący objaw do zanik chęci do życia. Chory nie dba o siebie, ani o swój dom. Zaniedbuje obowiązki pracownicze, rodzicielskie, partnerskie. Ciągle jest smutny, apatyczny, z pesymizmem patrzy na świat. To może wskazywać na depresję. Na terapię powinny przyjść też te osoby, które mają problemy z odżywianiem się. Poza znanymi dolegliwościami, jakimi są anoreksja i bulimia pojawiają się nowe np. ortoreksja (patologiczne uzależnienie od zdrowego odżywiania), kompulsywne jedzenie, czy naprzemienne ataki objadania się i głodzenia. Większość pacjentów stanowią kobiety, choć liczba mężczyzn w statystykach stale wzrasta. Takie zaburzenia dotykają też coraz młodszych pacjentów – nawet nastolatki.

Podsumowując, nie ma nic złego w proszeniu o pomoc i chodzeniu na terapię. Z pomocą psychologa można dojść do źródła swoich problemów, jak również pozbyć się utrudniających życie dolegliwości. Zarówno w Poznaniu, jak i Warszawie, Katowicach, czy Lublinie znajdzie się wiele wspaniałych gabinetów psychologicznych, w których można uzyskać fachowe wsparcie.