Konsultacje psychologiczne – czy są pomocne?

problemy

Choć od kilku lat coraz częściej słyszy się na temat dobroczynnych skutków psychoterapii indywidualnej, to nadal społeczeństwo traktuje udanie się do specjalisty za objaw słabości. Utarł się negatywny stereotyp, że osoby nieradzące sobie z własnymi problemami nie mają przyjaciół, nie potrafią same o siebie zadbać itd. Określenia te są bardzo krzywdzące i sugerujące, że terapia jest dla ludzi słabych — nic bardziej mylnego!

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

psychologMówi się, że nie ma na świecie ludzi, którzy nie potrzebują terapii. Specjaliści jednak obalają to twierdzenie. Zdarzają się osoby, które faktycznie nie potrzebują rozmowy ze specjalistą, ale jest ich stosunkowo niewiele. Większość społeczeństwa zmaga się z trudnościami życia codziennego lub traumami z przeszłości, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie. Niektóre problemy są na tyle poważne, że poradzenie sobie z nimi w pojedynkę może być niezwykle trudne i niestety nie przynieść żadnych rezultatów. Częstym błędem popełnianym przez osoby zmagające się z różnego rodzaju problemami jest przeświadczenie, że pomoc rodziny i przyjaciół w zupełności wystarczy. Oczywiście poczucie wsparcia bliskich jest nieocenione i bardzo potrzebne jednak nie są to osoby postronne. Bardzo dobrze znają oni osobę, która potrzebuje pomocy, jej charakter, systemy działania oraz wiele innych. Wiedzą zbyt wiele, żeby pozostać obiektywnymi i udzielać dobrych rad.

problemy Nie bez przyczyny psychologów i psychoterapeutów obowiązuje zasada, która głosi o nieprowadzeniu terapii wobec osób bliskich. Specjalista musi pozostać obiektywny i skupić się tylko i wyłącznie na pacjencie i jego stanie psychicznym. Zbyt bliska relacja mogłaby zaburzyć cały proces oraz negatywnie wpłynąć na efektywność psychoterapii. Przed podjęciem terapii warto uprzednio udać się do psychologa. Pomocne konsultacje psychologiczne w Sosnowcu pomogą znaleźć przyczynę problemów, ustalić dalszy plan działania i ewentualnie skierować pacjenta na terapię lub na konsultację psychiatryczną. Sosnowiec to nieduże miasto, w którym liczba specjalistów może być ograniczona, jednak graniczy on z Katowicami, co daje już znacznie większe pole działania. Może się okazać, że wybrani terapeuci nie będą dobrze dopasowani do pacjenta — nie zawsze udaje się stworzyć odpowiednią więź między ludźmi, ale nie warto się zrażać i kontynuować poszukiwania.

Dobór odpowiedniego psychoterapeuty to często długi proces. Pacjent powinien czuć się przede wszystkim rozumiany. Ważne jest, aby specjalista nie przekraczał granic, nie mówił o sobie i swoich problemach oraz nie oceniał.

Więcej na stronie https://vimedic.pl/