Leczenie alkoholizmu poprzez terapię

psycholog

Alkoholicy nie zdają sobie sprawy, że samodzielna walka z nałogiem jest niemalże niemożliwa. Terapeuta nie tylko pomaga zapanować nad problemem, ale również przedyskutować wszystkie rozterki emocjonalne oraz słabości. Taka metoda ma sprawić, że osoba uzależniona stanie się silniejsza i będzie umiała radzić sobie z kłopotami i złymi emocjami inaczej, niż sięgając po alkohol.

Różne opcje leczenia

leczenie alkoholizmuIndywidualna terapia oraz spotkania i mityngi AA są niezwykle ważnym elementem leczenia alkoholizmu, oraz innych uzależnień. Alkoholik zazwyczaj zbyt długo zwleka przed podjęciem decyzji o terapii lub jest to po prostu ultimatum postawione przez członków rodziny. Osoba uzależniona powinna zdawać sobie sprawę ze swojego nałogu i sama chcieć się podjąć leczenia. Zmuszenie do terapii przez innych może nie być efektywne. Tacy pacjenci często nie traktują swojego nadmiernego picia alkoholu jako problem, podważają skuteczność terapii, buntują się i wywyższają względem innych uczestników. Uważają, że wysłanie ich na leczenie to fanaberia domowników lub osób bliskich, chcą odhaczyć cykl zajęć i po prostu wrócić do dawnego życia. W takiej sytuacji najczęściej znajdują się tak zwani alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy są zaprzeczeniem stereotypowego alkoholika.

leczenie alkoholizmuTermin ten określa osoby zazwyczaj bardzo wykształcone, na wysokiej pozycji zawodowej, odnoszące sukcesy i poniekąd funkcjonujące bardzo normalnie, nie zaniedbując swoich obowiązków. W przypadku podjęcia nie warto jednak czekać, a każdy przebłysk zdrowego rozsądku to moment idealny na podjęcie pierwszych kroków leczenia. Najważniejsze w terapii jest przyznanie się samemu przed sobą, że problem nabiera niepokojących rozmiarów oraz że picie alkoholu zaczyna władać życiem. Profesjonalne leczenie alkoholizmu w Łodzi to nie tylko zajęcia, podczas których siedzi się w okręgu i słucha historii innych uzależnionych. Terapia ma na celu pomoc osobom uzależnionym w odnalezieniu się w trzeźwym życiu oraz zrozumienie i uporanie się z przyczyną powstania problemu, aby zapobiec potencjalnym nawrotom. Leczenie może odbywać się indywidualnie lub grupowo w zależności od prywatnych preferencji. Niestety osoby uzależnione wstydzą się przyznać przed światem, że są alkoholikami. Nie chcą być oceniani przez innych, nie czują się komfortowo ze swoją słabością i boją się dożywotniej łatki alkoholika.

Takie obawy opóźniają często podjęcie kroków leczenia albo sprawiają, że uzależniony nigdy na specjalistyczną terapię nie trafia. Jest to niepotrzebna walka z samym sobą i swoimi własnymi myślami. Wszystkie osoby mające kontakt z alkoholikiem bardzo dobrze wiedzą o problemie i jego skali, a jego usilne ukrywanie i udawanie tylko pogarsza sytuacje.