Na czym polega rekonwalescencja po przebyciu COVID-19

choroba covid

Covid-19 jest jedną z tych chorób zakaźnych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. W pewnych sytuacjach może się okazać, ze względu na te bardziej długotrwałe, niekorzystne skutki, konieczne może być przejście przez pacjenta, odpowiedniej rehabilitacji. Sam przebieg, takiej właśnie rehabilitacji, powinien być jednak zawsze indywidualnie dostosowany do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Rehabilitacja po covidzie

maseczka Obecnie znanych jest kilka różnych metod, które pozwalają na poprawę stanu zdrowia oraz ogólnego funkcjonowania pacjenta po przejściu tej groźnej choroby. Jak się jednak okazuje, rekonwalescencja po covid polega przede wszystkim na wykonywaniu regularnych ćwiczeń oddechowych, pod kontrolą specjalistów. Ćwiczenia te to przede wszystkim te oparte o terapię manualną przepony, nauka kaszlu efektywnego, nauka prawidłowego oddychania torem przeponowym. Ważne mogą się okazać również grupowe ćwiczenia oddechowe. Kolejnym rodzajem ćwiczeń rehabilitacyjnych po przejściu covid-19, jest również różnego rodzaju tlenoterapia, oraz odmiany inhalacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o inhalacje solankowe, które cenione są przede wszystkim ze względu na poprawę wydolności pracy układu oddechowego.

choroba covid Innym rodzajem terapii, która znajduje bardzo często zastosowanie w leczeniu tak zwanego długiego Covidu, jest tak zwana kinezyterapia, czyli leczenia z pomocą ruchu. W ramach tej terapii, wykorzystywane są przede wszystkim ćwiczenia na różnego rodzaju przyrządach, takich jak bieżnia, czy też orbitrek, dzięki którym można w znacznym stopniu zwiększyć tolerancję wysiłkową organizmu. Bardzo ważne, w leczeniu zgubnych następstw przedłużonego Covidu, okazuje się być jednak również wsparcie psychologiczne. Jak udowodniły badania, choroba ta może powodować u części pacjentów obniżenie nastroju, prowadzące nawet do stanów depresyjnych, co może również zwiększać fakt, niezadowolenia z wydolności organizmu po chorobie. Dlatego też, zajęcia z psychoterapeutą, połączone równocześnie z wymienionymi wcześniej metodami terapii, mogą pozwolić na uzyskanie równowagi psychicznej, oraz fizycznej.

W obecnym czasie, coraz większa liczba pacjentów boryka się z tak zwanym long Covidem. Jest to coraz częściej występujący zespół chorobowy, który powoduje, że część objawów tej choroby zakaźnej, utrzymuje się znacznie dłużej niż przez zwyczajowy okres dwóch tygodni. W takiej sytuacji, konieczne może się okazać przejście rehabilitacji, która pomoże poradzić sobie z tymi najbardziej długotrwałymi skutkami tej bardzo poważnej choroby.