Najlepsze ubranka do chrztu

ubranka do chrztu dla dziewczynek

Chrzest to pierwszy sakrament święty, do którego zwykle przystępują małe dzieci– mają od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Oczywiście, jest możliwe przyjęcie sakramentu nawet będąc dorosłym, jednak rodzice maluszków zwykle decydują się na to, by od razu po narodzinach je ochrzcić. Dziecko nie będzie pamiętało tego wydarzenia, jednak zawsze będzie mogło zobaczyć pamiątkowe zdjęcia z tej uroczystości.

Ubranka dla małych dzieci

ubranka do chrztu dla dziewczynekRodzice muszą zadbać o wszystko – zarezerwować termin u księdza, poprosić bliskich by zostali rodzicami chrzestnymi, czy rozesłać zaproszenia do rodziny. Muszą także zadbać o to, by dziecko czuło się podczas wydarzenia jak najlepiej. Małe dzieci większość czasu spędzają na spaniu, tłum ludzi może ich stresować. Do tego dochodzi kwestia otoczenia – w kościele często jest chłodno, a maluch jest trzymany w mało komfortowej pozycji podczas polewania głowki wodą. Warto zatem kupić wygodne ubranka do chrztu dla dziewczynek i chłopców. Dobre ubranko sprawi, że maluszkowi będzie ciepło i przyjemnie, dzięki czemu lepiej zniesie tę stresującą uroczystość. Dziewczynki zwykle są ubierane w sukieneczki z długim lub krótkim rękawkiem ( w zależności od pory roku), grubsze rajstopki oraz buciki – często materiałowe, przypominające grubsze skarpetki, rzadziej wyglądające jak miniaturowe lakierki.

ubranka do chrztu dla dziewczynekDziewczynki na głowach często noszą też ozdobne opaski z perełkami czy kwiatkami. Chłopcy z kolei ubierani są w garniturki – ciemne spodnie, białą koszulę. Do tego można dobrać szelki (pełnią zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną – przytrzymują spodenki), czy muszkę. W wersji zimowej można zobaczyć dziewczynki i chłopców w narzuconych na sukieneczki i koszule ciepłych sweterkach z miękkiej bawełny czy wełny merynosów. Zwykle ubranka na chrzest są śnieżnobiałe, wyjątkiem są spodenki dla chłopców. Z ozdób najpopularniejsze są koronki na rękawkach i spodach sukieneczek u dziewczynek oraz krawaciki i muszki na rzep u chłopców (można też wybrać koszulę z ,,namalowanymi” krawatami/muszkami). Warto też zainwestować w ciepły kocyk, becik, czy rożek, w którym dziecko będzie ,,podawane” do chrztu. Z pewnością odpowiednie ubrako do chrztu jest bardzo ważne.

Dziecku nie może być chłodno ani zbyt gorąco podczas ceremonii, nie może się przegrzewać i pocić, ani trząść z zimna. Nie powinno też się ubierać maluchy w uciskające, krępujące ruchu ubranka, czy takie wykonane z szorstkich materiałów, które mogą podrażnić ich skórę. Warto też dokupić kocyk czy rożek, szczególnie jeśli chrzest odbywa się jesienią lub zimą.