Ośrodki odwykowe dla alkoholików ratunkiem dla chorych

alkoholik

Uzależnionych od alkoholu jest bardzo wiele osób. Społeczeństwo sięga po „procenty” coraz częściej – mały odsetek przyznaje się do tego, że walczy z chorobą alkoholową, a jeszcze mniej ludzi decyduje się na podjęcie leczenia.

W jaki sposób pomaga ośrodek odwykowy?

alkoholikBardzo ciężko jest sobie poradzić samemu z alkoholizmem, w przeciwieństwie do narkotyków, alkohol jest ogólnodostępny i można go zakupić w prawie każdym sklepie, co ani trochę nie ułatwia prób walki. Najpierw trzeba zdać sobie sprawę, że jest się uzależnionym, przyznać się przed samym sobą, że istnieje problem, z którym należy się zmierzyć dla dobra własnego, a także rodziny. Niestety alkohol potrafi zrujnować życie nie tylko osobie uzależnionej, ale też osobom z najbliższego towarzystwa. Ośrodek odwykowy dla alkoholików stara się pomóc wyjść z uzależnienia. Kto powinien udać się do takiej lecznicy? Przede wszystkim osoby, które okłamują zarówno siebie, jak i innych. Mowa tutaj na przykład o zaniżaniu wypitej dawki napojów alkoholowych. Nie chcąc przyznać się do tego, jaka ilość została spożyta, osoba chora zaczyna kłamać. Uzależnieni starają się szukać powodów do picia, żeby nie być postrzeganym jako osoba, która „musi”.

alkoholikNiestety w społeczeństwie przyjęło się, że jeśli się coś świętuje, to alkohol jest podstawą takiego spotkania. Dlatego znalezienie powodu do wypicia staje się dla niektórych wręcz obsesją. Dodatkowo można zaobserwować większą ilość wypitego alkoholu, podczas robienia na przykład drinków osoba uzależniona będzie sobie wlewała więcej alkoholu niż innym, będzie w stanie również wypić go więcej i szybciej, ponieważ odczuwa potrzebę, by jak najszybciej poskromić swoje pragnienie. Picie w samotności również może być oznaką uzależnienia, niektórzy starają się tłumaczyć, że to tylko „jeden kieliszek, jedna szklanka” dla rozluźnienia. Nie ma co ukrywać, że osoba uzależniona zawsze znajdzie wytłumaczenie co do tego, dlaczego sięgnęła po alkohol. W momencie, gdy w życiu prywatnym lub służbowym zaczyna się mieć problemy, ze względu na uzależnienie to jest to już ostatni dzwonek do tego, by móc zawalczyć o samego siebie i własne zdrowie.

Nie ma co ukrywać, że alkohol potrafi zniszczyć organizm w bardzo krótkim czasie. Najważniejsze jest wspieranie osób chorych, nie można im wierzyć gdy mówią, że przestaną pić lub że nie mają problemu z alkoholem. Należy być stanowczym w przypadku, jeśli ma się do czynienia z osobą uzależnioną. Aby nie trafić do ośrodka będzie w stanie powiedzieć i obiecać wszystko, nawet poprzestać picie na kilka dni, by uśpić czujność, jednak prędzej czy później wróci do dawnych przyzwyczajeń. Dlatego tak ważny jest ośrodek, który oferuje profesjonalną pomoc.