Podręczny aparat EKG — badanie w warunkach domowych

domowy aparat ekg

Pomiar czynności serca w warunkach domowych jest dobrym pomysłem dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Posiadając w domu aparat służący do wykonywania EKG, jest się w stanie odpowiednio szybko zareagować i powiadomić specjalistę o zaobserwowanych niepokojących objawach.

Niezawodny aparat EKG

 domowy aparat ekgTakie urządzenie jest nie tylko przydatne dla osób z już istniejącymi chorobami tego narządu, jak niewydolność o różnym stopniu nasilenia, zaburzenia rytmu czy choroba wieńcowa. Również osoby, które jak dotąd nie miały zdiagnozowanego żadnego z podobnych schorzeń, lecz znajdują się w potencjalnej grupie ryzyka, powinny regularnie monitorować serce. Mowa o osobach, które mają nadwagę lub otyłość, w ich rodzinie występowały już przypadki schorzeń serca, starszych jak i prowadzących niehigieniczny tryb życia (niezbilansowana i przetworzona dieta, praca na nocne zmiany, ciągły stres). Czym jest dokładnie aparat EKG? Służy on dokładnie do rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego, opierając się na różnicy potencjałów występujących na elektrodach pomiarowych przyłożonych do skóry ciała w określonych miejscach. Podręczny domowy aparat EKG działa dokładnie na tej samej zasadzie, jednak często dokładność urządzenia może być nieco niższa w porównaniu do sprzętu szpitalnego.Pomimo tego jest w stanie bez problemu wykryć niepokojące zmiany pracy serca i jest uznawany przez lekarzy jako źródło wiarygodnych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Dzięki obserwacji organizmu za pomocą tego typu urządzeń można znacznie skrócić czas uzyskania diagnozy. Najczęściej każde tego typu urządzenie umożliwia pomiar na różnych odprowadzeniach; trzymając taki aparat z czujnikami między dłońmi, w kciukach obu dłoni, na klatce piersiowej blisko serca, przy zgięciu kolanowym lub również przykładając do przedramienia.

 domowy aparat ekgSą to stosunkowo proste urządzenia i zależnie od stopnia zaawansowania zapisu pomiaru i jego analizy można generować wykresy EKG wskazujące na sprawność tego narządu. Wszystkie te urządzenia posiadają oprogramowanie, które znakuje występujące incydenty sercowe, takie jak wszelkiego rodzaju arytmie, wstrzymania akcji serca czy nieprawidłowości potencjałów elektrycznych. Niektóre urządzenia nie odbiegają od tych wykorzystywanych w warunkach szpitalnych. Urządzenie do pomiaru ogólnych funkcji życiowych umożliwia całodobową obserwację pacjenta. Można przy jego pomocy wykonać nie tylko jednorazowy pomiar, lecz podłączyć odprowadzenia i przeprowadzić całodobowe badanie Holtera. Mając takie urządzenie, nie tylko sprawdzi się EKG serca, lecz również można zmierzyć ciśnienie, wysycenie krwi tlenem, zmierzyć temperaturę ciała, monitorować przebieg snu czy zliczać ilość kroków w ciągu dnia. Taki aparat potrafi kompleksowo ocenić stan zdrowia jego użytkownika. Jest to oczywiście najbardziej kosztowna opcja wśród domowych aparatów EKG, lecz przy dużym ryzyku wystąpienia niewydolności serca taki aparat może pomóc w jeszcze szybszej diagnozie schorzenia na podstawie uzyskanych wyników. Posiadanie domowego aparatu EKG nie jest konieczne, aby dostatecznie monitorować swój stan zdrowia. Jednak czasami warunki ambulatoryjne nie sprzyjają dokładnemu pomiarowi — pośpiech, ogólny stres czy syndrom białego fartucha mogą nie tylko zaburzyć wyniki EKG, lecz nawet uniemożliwić taki pomiar. We własnym domu czujemy się komfortowo i mamy szansę dokonać pomiaru w sprzyjających ku temu warunkach.

Daje to duże możliwości obserwacji organizmu nie tylko przez samego pacjenta, lecz również przez lekarza, któremu wszystkie pomiary można bez problemu udostępnić. Jest to inwestycja, która może uratować zdrowie, a nawet życie człowieka.