Uprawa borówki amerykańskiej – kilka wskazówek

Borówka amerykańska

Chyba nie ma osoby, która nie skusiłaby się na kilka owocków borówki amerykańskiej. Ten słodki dar natury z Ameryki Północnej można wykorzystać do konfitur, soków, syropów i nie tylko. Ogromną korzyścią i wygodą jest posiadanie własnych owocowych upraw. Jeśli dysponujemy swoim ogródkiem lub działką oraz uwielbiamy przygotowywać i spożywać zrobione z nich przetwory, powinniśmy wziąć pod uwagę hodowlę borówek. Co należy wiedzieć o ich uprawie?

Jak hodować borówkę amerykańską?

Borówki amerykańskieNie ma wątpliwości, że borówka smakuje najlepiej, gdy jest świeża i bezpośrednio zerwana z krzewu. Mając nieograniczony dostęp do tego pysznego owocu możemy bogato uzupełnić zapasy naszej domowej spiżarni, z których skorzystamy w jesienno-zimowym czasie. Pyszny sok lub konfitura z borówki amerykańskiej to idealne zdrowe przysmaki wzmacniające odporność. W zależności od odmiany, borówki mogą dojrzewać w przedziale czasowym od połowy lipca do początku września. Zaleca się więc sadzić kilka różnych odmian naraz, zarówno wczesnych, jak i późnych. Dzięki temu starczą nam na dłużej. Borówka musi być uprawiana w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem. Należy też unikać przestrzeni, na której może pojawić się woda lub przymarznięcia. Oczywiście ważna jest również jakość gleby. Musi być on odpowiednio kwaśna. Jej pH powinno być w miarę niskie, od około 3,8 – 4,8. Do tego należy zadbać, aby podłoże było lekkie, przepuszczalne oraz odpowiednio bogate w składniki pokarmowe.

Borówka amerykańskaŹle dobrana gleba niekorzystnie wpłynie na wzrost rośliny i wydawanie owoców oraz może grozić wystąpieniem chorób. Przed zasadzeniem rośliny warto ziemię wyposażyć w dodatkową materię organiczną, mieszając ją z kwaśnym torfem lub trocinami z drzew iglastych. Jesienią, na rok przed sadzeniem, można też przekopać glebę z obornikiem lub ziemią kompostową. Jednocześnie musimy pamiętać o stałej kontroli kwasowości i utrzymywać pH na właściwym poziomie. Już zwiększenie współczynnika do pH 6 powoduje, że krzewy przestają rosnąć. Borówki można sadzić w ciągu całego sezonu. Wszystko zależy od naszych sadzonek. W sklepach ogrodniczych zakupimy przeważnie 2-letnie doniczkowe krzewy wysokie na około 40 centymetrów. Jeżeli decydujemy się na zakup sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym, musimy je posadzić od razu po przywiezieniu ze sklepu. Sadząc krzew w okresie jesiennym, należy go od razu zabezpieczyć przed mrozami. Jak to zrobić? Należy usypać specjalny kopczyk z trocin lub kory wokół rośliny. W ten sposób zabezpieczymy przed zimnem podstawę pędu i bryłę korzeniową.

Właściwa uprawa borówek zapewni nam satysfakcję z pracy oraz mnóstwo zapasów pysznych zdrowych przetworów. Należy jednak regularnie obserwować ich rozwój i monitorować stan owoców oraz samych pędów. Bierzmy również pod uwagę warunki pogodowe.