Właściwości oleju z czarnuszki

Siewna roślina z rodziny jaskrowatych, która posiada specyficzne błękitne kwiaty nazywana jest czarnuszką. Poza funkcją ozdobną w ogrodzie czy w bukietach kwiatów może pełnić prozdrowotną funkcję dla naszego zdrowia. Jej nasiona uważane są unikalne i jedyne z takimi właściwościami.

Olej z czarnuszki – zalety

Charakterystycznymi substancjami i właściwościami, jakie są zawarte w ziarnach czarnuszki są tymochinon, który może być składnikiem olejków zapachowych i eterycznych oraz substancja, która ma działanie przeciwzapalne przeciwbólowe czy przeciwnowotworowe. Poza nim można znaleźć w nasionach kwasy tłuszczowe, którymi jest linolowy, oleinowy czy alfa-linolenowy. Kolejnym bardzo drogocennym składnikiem jest biotyna, która jest doskonale znana przez wszystkie kobiety. Ma bardzo pozytywny wpływ na skórę i włosy – cerę zachowuje w doskonałej kondycji, a włosy szybciej rosną i są w lepszym stanie dzięki czarnuszce. Ponadto zawiera sobie liczne substancje przeciwutleniające, które doskonale sprawdzą się zarówno do pokrytej zmarszczkami, dojrzałej skóry, jak i do tej wiotkiej, pozbawionej elastyczności.

Znaczna ilość witamin również doskonale wpływa na kondycję włosów człowieka – są w nich takiej jak te z grupy B, E czy beta-karoten nadający cerze blask i wyrównujący koloryt. Takie substancje wykazują doskonałe działanie zewnętrzne – chronią skórę przed promieniami słonecznymi, nawilżają ją oraz łagodzą podrażnienia. Jeśli chodzi o ostatnie, to olej z czarnuszki na alergię ma doskonały wpływ. Jego skuteczność została potwierdzona badanami farmakologicznymi, które zostały przeprowadzone na zwierzętach. W badaniach potwierdzono, że osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą leczyć się olejem z czarnuszki, który działa na około 70 procent badanych. Wykazywane jest podobne działanie do leku, który jest dostępny w aptekach – cetyryzyna. Ponadto wykazały one, że olej z czarnuszki ma wpływ na ochronę organizmu człowieka przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do przyspieszania procesu starzenia. Składnikiem najsilniej wykazującym takie działanie jest tymochinon, który łączy się z enzymami i komórkami aby chronić skórę przed tym procesem.

Z łaciny nigella sativa, czyli czarnuszka jest rośliną wykorzystywaną od wielu lat i uważana jest za drogocenną dzięki swojemu działaniu. Olej z niej pozyskiwany może służyć jako produkt spożywczy oraz jako środek do pielęgnacji skóry i włosów. Doskonale sprawdzi się dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry, egzemą czy potrzebującymi regeneracji oraz poprawienia jakości skóry.